Simona Halep şi Irina Begu au fost eliminate, luni seară, în primul tur la dublu în cadrul turneului de tenis de la Montreal, de perechea formată din Johanna Konta şi Shuai Zhang.

Româncele au câştigat primul set cu 6-4, graţie break-ului făcut la scorul de 4-4. Halep a urmat la serviciu şi a reuşit să fructifice a doua minge de set.

În setul doi, Halep şi Begu au făcut din nou break la 4-4, şi Halep a servit pentru meci. Însă din păcate româncele au ratat două mingi de meci şi au pierdut setul în tie break, scor 6-7(7-1).

În super tie break, româncele au condus cu 7-8 şi serviciul de două ori pentru Halep, însă nu au fost în stare să închidă partida şi adversarele s-au impus cu 11-9.

Cele două românce vor continua de marţi, în proba de simplu feminin la Montreal unde mai evoluează şi româncele Mihaela Buzărnescu, Sorana Cîrstea, Monica Niculescu şi Ana Bogdan.