Simona Halep s-a calificat sâmbătă dimineaţă, în optimile de finală ale turneului de tenis de la Melbourne, după ce s-a impus în două seturi, în faţa jucătoarei Yulia Putintseva.

Simona Halep, favorită numărul patru la Australian Open 2020, s-a impus în meci, după o oră şi 18 de minute de joc.

Simona Halep a defilat în primul set al partidei partidei jucate cu Yulia Putintseva. După 28 de minute de joc, românca s-a impus cu scorul de 6-1.

După u prim set lejer, controlat autoritar de Halep, setul doi a fost foarte strâns, însă românca a reuşit să ţină jocul sub control în avantajul său.

În debutul setului doi, Halep a ratat trei mingi de break. La scorul de 2-2, Halep a reuşit să facă break şi să preia conducerea în setul doi cu 3-2, apoi şi-a pierdut serviciul şi scorul a devenit egal, 3-3. Dar şi-a recuperat rapid greşeala, reuşind re-break după care şi-a făcut serviciul şi a preluat conducerea cu 5-3. Apoi s-a impus pe propriul serviciu cu 6-4 în setul doi.

În optimi de finală, Halep va juca cu învingătoarea partidei disputate de Elise Mertens cu Catherine Bellis.

300,000 de dolari şi 240 de puncte WTA şi-a asigurat Halep prin calificarea în optimi de finală la Australian Open 2020.