Valentin Barbu a devenit pe 6 iunie 2021, în premieră, campion RTP după ce s-a impus în finala turneului RTP 100 GOLD CUP 2021, în faţa lui Valentin Tănăsie.

Valentin Barbu, prezent la al treilea turneu RTP din carieră, şi-a adjudecat trofeul RTP 100 după şase victorii într-o singură zi. În primul tur l-a învins pe Remus Mocanu, scor 4-3, 4-1. În turul doi l-a eliminat pe Alin Cristian Silaghi, cap de serie numărul opt al turneului, scor 10-9, 10-4. În optimi de finală a trecut în două seturi, scor 10-9, 10-8, de Gabriel Teodorescu, iar în sferturi de finală s-a impus în faţa lui Alexandru Giroveanu, al patrulea favorit al turneului RTP 100. În semifinale s-a impus în faţa lui Marius Anton, scor 5-10, 10-9, 10-6. În finală s-a impus în trei seturi în faţa lui Valentin Tănăsie, scor 10-8, 8-10, 10-3. Barbu Valentin a fost recompensat de RTP cu un premiu în valoare de 200 lei, 100 e puncte RTP, torfeul turneului RTP 100 personalizat de Leonte Cupe şi Trofee, o sticlă de vin de la Crama Oprişor, sponsorul RTP şi celebra cutie cu 24 perechi de şosete oferită de Laboratorul de Şosete, sponsorul oficial al RTP. Graţie acestei reuşite Valentin Barbu avansează la nivel Mediu în circuitul RTP şi este calificat la Turneul Campionilor RTP 2021.

Valentin Tănăsie a jucat a treia sa finală RTP din carieră, după cea de la RTP 50 jucată pe 30 mai şi pierdută în faţa lui Teodor Chiriac şi cea de la dublu câştigată alături de Luchian Cincu. Valentin Tănăsie a avut bye în primul tur, apoi în runda a doua s-a impus în două seturi în faţa lui Paul Diacu, cap de serie numărul 11, scor 10-5, 10-0. În optimi l-a învins pe favoritul trei al turneului, Iulian Ciprian Morariu, scor 9-10, 105, 10-6. În sferturi de finală l-a învins pe Laurenţiu Slosman, cap de serie numărul 5, scor 1-10, 10-7, 10-5. În semifinale s-a impus în faţa lui Eugen Avram, cap de serie numărul 6, în trei seturi, scor 9-10, 10-9, 10-7. În finală a condus în primul setu cu 8-5, dar l-a cedat cu 10-8, apoi a cţştigat setul doi cu 10-8 iar în setul decisiv s-a accidentat la gamba piciorului stâng şi oboseala acumulată după 4 meciuri jucate la simplu şi trei la dublu, a cedat cu 3-10, abia mai reuşind să se mişte în teren. Pentru această reuşită, Valentin Tănăsie a primit un premiu în valoare de 150 lei, o sticlă de vin de la Crama Oprişor, 80 puncte RTP şi trofeul finalistului RTP 100 GOLD CUP 2021.

Cinci jucători au debutat duminică la RTP, în cadrul turneului RTP 100 GOLD CUP: Marius Răducanu, George Buzea, Marius Anton, Ionuţ Alexandru Tătulescu şi Sorin Valeriu Anisimov.

Arbitrii turneului RTP 100 GOLD CUP 2021 au fost: Cristian Tudose, Florin Angelo Cristea, Adrian Vătăşescu, Ciprian Iulian Morariu, Luchian Cincu, Dan Ionuţ Nicuşor şi Mario Stănciulescu.