Sorana Cîrstea a reușit în urmă cu câteva minute, o victorie zdrobitoare în primul tur la turneul WTA 1000 de la Cincinnati, SUA. Românca a defilat în partida cu rusoaica Ekaterina Alexandrova, numărul 21 mondial.

Sorana Cîrstea a făcut un meci fabulos la Cincinnati, pe care l-a câștigat autoritar în doar 58 minute de joc.

Primul set l-a câștigat cu 6-0 după doar 21 de minute de joc cu rusoaica. În setul doi a fost condusă cu 2-0, însă a revenit și a câștigat șase game-uri consecutive. Românca a irosit patru mingi de meci la 5-2 pe serviciul rusoaicei, reușind să închidă partida cu a cincea minge, după ce Ekaterina Alexandrova a returnat în fileu.

În turul doi va juca cu favorita numărul opt a turneului, grecoaica Maria Sakkari.

Prin accederea în turul doi, românca și-a asigurat un cec în valoare de 17.930 dolari și 60 puncte WTA.

Irina Begu a fost învinsă în primul tur de Marie Bouzkova, scor 6-2, 6-2.