Sorana Cîrstea, victorie superbă la început de an, la turneul de la Shenzhen

Sorana Cîrstea începe anul în forţă, cu o victorie zdrobitoare în faţa franţuzoaicei Pauline Parmentier, locul 56 mondial. Românca s-a calificat în premieră în sferturile de finală ale turneului Shenzhen Open.

Sorana Cîrstea a adus prima victorie din 2019 pentru tenisul românesc. Jucătoarea din Tîrgovişte a reuşit o partidă formidabilă în turul doi al turneului din China.

Sorana Cîrstea a câştigat primul set al partidei disputate cu franţuzoaica Pauline Parmentier, după 36 de minute de joc, scor 6-2. Românca a avut dificultăţi la scorul de 2-2 când Parmentier a avut minge de break. Cîrstea a trecut cu bine peste acel game dificil, reuşind să câştige setul.

Românca a cucerit şi setul doi tot cu 6-2 şi merge în premieră în sferturi de finală la Shenzhen Open 2019.

Sorana Cîrstea şi-a asigurat victoria după doar o oră şi 7 minute de joc, scor 6-2, 6-2.

În sferturi de finală, Sorana Cîrstea va juca cu învingătoarea partidei disputate de Evgeniya Rodina cu Alison Riske.

Calificarea în premieră în sferturi la Shenzhen Open, îi asigură româncei un cec în valoare de 13,121 dolari şi 60 puncte WTA.

În 2018, turneul de tenis de la Shenzhen a fost câştigat de Simona Halep la simplu, iar la dublu de Irina Begu şi Simona Halep.

Categorii: SPORT