Sorana Cîrstea a început cu dreptul noul an. Românca a început sezonul de tenis pe tărâm australian unde a bifat o victorie zdrobitoare.

Sorana Cîrstea a şters pe jos cu adversara sa, Varvara Graceva, în primul tur la Melbourne Summer Set 2, turneu de categorie WTA 250, dotat cu premii totale 239.477 de dolari.

Românca s-a impus cu un sec, 6-0, 6-0, după doar 48 de minute de joc cu rusoaica de 21 de ani.

Graceva a câştigat doar 19 puncte în acest meci, faţă de cele 50 ale româncei.

Graţie acestei victorii, Sorana Cîrstea şi-a asigurat un cec de 3.675 de dolari şi 30 de puncte WTA, urmând să joace în optimi contra americancei Amanda Anisimova.

Tot marţi, Irina Begu a trecut cu 7-6 (6), 6-3 pe americanca Jessica Pegula, principala favorită. Iar Gabriela Ruse a învins-o în primul tur pe Arina Rodionova, scor 6-3, 6-2.

În schimb, Jaqueline Cristian a fost învinsă de estoniana Kaia Kanepi, cu 6-7 (2), 7-6 (7), 6-2, în prima rundă a turneului Melbourne Summer Set 1.