Sorana Cîrstea, calificare fabuloasă în sferturi de finală la Nürnberg, după două meciuri în 5 ore

Sorana Cîrstea s-a calificat miercuri seară, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Nürnberg, după ce a disputat două meciuri în doar cinci ore.

Sorana Cîrstea a învins-o în primul tur pe Kirsten Flipkens, în două seturi, scor 7-6(8-6), 6-2, după o oră şi 45 de minute de joc.

La doar trei ore distanţă de la prima victorie la Nurnberg, românca a fost nevoită să intre din nou pe terenul de tenis pentru partida din optimi de finală unde a dat peste românca Laura Ioana Andrei.

Sorana Cîrstea a reuşit să câştige şi a doua partidă, însă mult mai greu, după două ore şi 10 minute de joc, scor 6-4, 6-7(6-8), 6-0.

În sferturi de finală, Sorana Cîrstea va juca Nina Stojanovic, din Serbia, în vârstă de 22 de ani, venită din calificări şi aflată abia pe locul 247 mondial.

Accederea în sferturi de finală la turneul de la Nurnberg, îi asigură româncei 60 de puncte WTA şi un cec în valoare de 4,980 euro.