Sorana Cîrstea s-a calificat vineri, pentru prima dată în carieră, în finala turneului de tenis WTA 250 de la Istanbul.

Sorana Cîrstea a început în forţă semifinala cu ucraineanca Marta Kostiuk, locul  85 WTA. Românca a condus cu 4-0, însă, adversara a revenit în juc şi s-a apropiat la doar un game distanţă. Cîrstea a schimbat tactica de joc şi s-a impus cu 6-4.

După câştigarea primului set, Sorana Cîrstea a debutat cu stângul în setul doi, fiind condusă cu 2-0, după ce ratase două mingi de break. A reuşit să egaleze la 3-3 şi mai apoi a preluat conducerea cu 4-3, şi în final s-a impus cu 6-4.

Românca şi-a adjudecat victoria care o duce direct în finala de la Istanbul, după o oră şi 24 de minute de joc.

În final, Sorana Cîrstea va juca cu principala favorită a turneului de tenis din Turcia, belgianca Elise Mertens.

16,398 dolari şi 180 puncte WTA şi-a asigurat Sorana Cîrstea prin calificarea în finala de la Istanbul. Dacă se va impune în finala de duminică, transmisă în direct în România, de Digi Sport, Sorana Cîrstea va fi recompensată cu 280 puncte WTA şi 29.200 dolari.