Simona Halep, victorie uriaşă la Doha. S-a calificat în finală!

Simona Halep a reuşit vineri, o calificare uriaşă la Doha. Românca a renăscut în setul decisiv al partidei cu Elina Svitolina. Halep va juca în finala turneului din Qatar.

Simona Halep a reuşit un meci fabulos la Doha. Românca a câştigat primul set cu 6-3, l-a pierdut pe al doilea cu 3-6, iar în setul trei a renăscut de la 0-3 şi  1-4, la 6-4. Game-ul decisiv s-a jucat la scorul de 4-1 pentru Svitolina, când Halep a făcut faţă la trei mingi de break.

A trecut cu bine peste acel game maraton care a durat mai bine de 8 minute şi nu s-a mai porit, reuşind să câştige cinci game-uri consecutive.

La final de meci, Halep a spus că este bucuroasă că a reuşit să câştige partida pentru că şi-a propus să nu mai piardă în faţa ucrainiencei.

Pentru accederea în finala de la Doha, Halep şi-a asigurat un cec în valoare de 84,850 dolari şi 305 puncte WTA. Dacă sâmbătă va câştiga finala, românca primeşte 470 WTA şi un cec în valoare de 158,895 dolari.

În finală, Halep va juca cu învingătoarea semifinalei jucate de Angelique Kerber şi Elise Mertens.