Simona Halep, victorie uriaşă în Fed Cup. A spulberat-o pe Mladenovic la ea acasă

Simona Halep a adus sâmbătă, primul punct pentru România în semifinala de Fed Cup, disputată cu Franţa. Românca a învins-o clar în două seturi, pe Kristina Mladenovic.

Simona Halep a început în forţă semifinala cu Franţa şi în debut, a avut trei mingi de break. Însă franţuziaoca a reuşit să-şi facă serviciul. Povestea s-a repetat şi pe al doilea serviciu al lui Mladenovic. Nici de această dată, Halep nu a reuşit să facă break-ul. Ghinionul s-a spart la 2-2 când românca a făcut primul break, însă imediat franţuzoaica a făcut re-break. De la 3-3, jocul lui Halep s-a schimbat radical şi românca s-a impus cu 6-3 după 54 de minute de joc.

După un prim set de tatonare, setul secund a fost la discreţia româncei care a reuşit să se impună cu 6-1 după 45 de minute de joc.

Astfel că după o oră şi 39 de minute d ejoc, Simona Halep a duce primul punct României în semifinala cu Franţa.

De la ora 17,00, în direct la Digi Sport 1 începe partida de simplu dintre Mihaela Buzărnescu şi Caroline Garcia.

Categorii: SPORT