Simona Halep, victorie superbă la Wimbledon. A spulberat-o pe Cori Gauff, tânăra speranţă a americanilor

Simona Halep a defilat în partida cu puştoaica de 15 ani din Statele Unite ale Americii. Românca şi-a dovedit stofa de mare campioană şi a câştigat autoritar, partida cu Cori Gauff.

Simona Halep este din nou în sferturi de finală la Wimbledon, după o partidă foarte bună făcută în faţa lui Cori Gauff.

Simona Halep a început cu break partida cu puştoaica de 15 ani din SUA, după care, românca şi-a pierdut serviciul şi mai apoi Gauff a trecut în avantaj. Deşi la 2-1 pentru Cori Gauff, Halep a făcut trei duble greşeli consecutive, românca a egalat scorul la 2-2 şi a poi a preluat conducerea prin re-break.

Cu fiecare punct jucat, nivelul de joc al lui Halep a crescut spectaculos. Românca a reuşit un prim set extrem de solid, reuşind să se impună cu 6-3, după 42 de minute de joc.

Şi setul doi i-a revenit româncei, tot cu 6-3, dar mult mai repede, după doar 32 de minute de joc.

În sferturi de finală, Simona Halep va juca cu chinezoaica Shuai Zhang, locul 50 mondial.

Pentru accederea în sferturi de finală la Wimbledon, Simona Halep şi-a asigurat un cec în valoare de 294.000 de lire sterline şi 430 de puncte WTA.

Categorii: SPORT