Simona Halep, victorie superbă la Doha. Românca revine pe locul doi mondial

Simona Halep a reuşit miercuri seară, să se califice în sferturile de finală alte turneului WTA de la Doha. Românca a învins-o în turul doi la Qatar Total Open, pe ucraineanca Lesia Tsurenko.

Simona Halep, principală favorită a turneului de la Doha, a câştigat primul set cu 6-2. În setul secund, românca a fost condusă cu 3-1, dar fostul numărul unu mondial, a reuşit să revină spectaculos şi că câştige cinci game-uri consecutive. Halep şi-a adjudecat victoria după o oră şi 19 minute de joc, scor 6-2, 6-3.

În sferturi de finală, Simona Halep va juca cu nemţoaica Julia Goerges. Halep şi-a asigurat un cec în valoare de 24,360 dolari şi 100 puncte WTA.

Graţie victoriei de azi, Simona Halep urcă pe locul doi mondial şi se apropie la 1638 de puncte de liderul WTA.

În funcţie de rezultatul obţinut la Doha, Dubai, Indian Wells şi Miami, Simona Halep poate să revină pe locul unu mondial în luna martie.

Categorii: SPORT