Simona Halep și-a luat revanșa la Roma, în fața franțuzoaicei care a eliminat-o de la Australian Open 2022. Românca s-a calificat în turul doi la turneul de tenis WTA  de la Roma.

Simona Halep a început cu break partida cu Alize Cornet, a condus cu 5-1, dar franțizoaica și-a scos colții și a revenit la 5-4. Însă Halep a fost vigilentă și a închis setul cu 6-4.

În setul doi, Halep a ratat mingi de break în debut, a făcut primul break la 1-1, apoi franțuzoaica a egalat la 2-2, Halep a condus apoi cu 5-2, dar scenariul s-a repetat ca în primul set. Românca a închis setul doi cu același scor, 6-4. Halep s-a impus în fața lui Cornet după doar o oră și 25 de minute de joc la Foro Italico.

Simona Halep va juca în turul doi la Roma cu americanca Danielle Rose Collins, locul 9 WTA mondial.