Simona Halep s-a calificat duminică, în prima zi de Paşte, în optimile de finală ale turneului WTA 1000 de la Madrid, patronat de românul Ion Ţiriac.

Simona Halep, a treia favorită a turneului madrilen, a făcut un prim set perfect pe care l-a câştigat cu 6-0 dupp doar jumătate de oră de joc.

Abia în setul doi, la scorul de 3-0 pentru Halep, chinezoaica Saisai Zheng locul 57 mondial, a bifat primul game pe tabela de joc.

Finalul de set a venit cu multe greşeli neforţate pentru româncă, fapt ceea ce i-a permis chinezoaicei să se apropie la doar un game distantă, scor 5-4 pentru că Halep a ratat la 5-2 o minge de meci apoi şi-a pierdut serviciul. La acest scor, românca a făcut rost de a doua minge de meci şi de astă dată a profitat şi a închis partida cu 6-4 în setul decisiv.

În optimi de finală, Simona Halep va juca cu învingătoarea partidei disputate de Elise Mertens şi Elena Rybakina.