Simona Halep a debutat cu dreptul în 2020. Românca a bifat marţi, prima sa victorie în 2020 la primul meci de simplu disputat în noul an la Adelaide în Australia.

Simona Halep, favorită numărul doi la turneul de tenis din oraşul antrenorului său, s-a impus în două seturi în faţa jucătoarei Ajla Tomljanovic, locul 52 mondial.

Românca s-a impus în două seturi, scor 6-4, 7-5 după o oră şi 36 de minute de joc cu australianca.

A fost cea de-a treia partidă jucată de Halep cu australianca, toate câştigate de româncă.

Halep se califică astfel în sferturile de finală ale turneului WTA de la Adelaide, unde va juca cu învingătoarea partidei disputate de Aryna Sabalenka şi Bernarda Pera.

22.400 de dolari şi 100 de puncte WTA va primi Simona Halep pentru accederea în sferturi de finală la simplu.

Luni, Halep a pierdut partida de dublu de la Adelaide, alături de Raluca Olaru, cele două românce au fost învinse de perechea formată din Demi Schuurs şi Kveta Peschke, scor 6-7(2-7), 6-4, 3-10.