Simona Halep a reuşit o victorie senzaţională la Wimbledon. Românca a învins-o pe fostul numărul unu mondial, Victoria Azarenka.

Simona Halep, favorită numărul 7 la turneul de tenis de la Wimbledon, a avut nevoie de doar o oră şi 6 minute de joc pentru a se impune în două seturi, scor 6-3, 6-1, în faţa Victoriei Azarenka.

Deşi nu a început grozav partida, întrucât a fost condusă cu 3-1, Halep a revenit fabulos în meci, reuşind să câştige cinci game-uri consecutive şi să îşi adjudece primul set cu 6-3.

Apoi, în setul doi, Simona Halep a defilat efectiv, impunându-se cu 6-1.

Astfel că Simona Halep se califică în optimi de finală unde va juca cu învingătoarea din partida disputată de Polona Hercog şi Cori Gauff.

Prin calificarea în optimi la Wimbledon, Simona Halep şi-a asigurat un cec în valoare de 176.000 de lire sterline şi 240 de puncte WTA.