Simona Halep a reuşit marţi dimineaţă, să se califice în turul doi la Australian Open 2020, după un meci spectaculos reuşit contra jucătoarei Jennifer Brady.

Simona Halep a început cu stângul partida cu Brady, pierzându-şi serviciul în debutul meciului. Însă românca a reuşit egalarea la 4-4.

Iar apoi la 5-5 a mai avut o sincopă, pierzându-şi din nou serviciul. Şi de astă dată a reuşit re-break, a împins setul unu în tie-break unde s-a impus cu 7-5.

După un prim set strâns, setul doi a fost la discreţia româncei care a reuşit să se impună cu 6-1, după o oră şi 36 de minute de joc.

În turul doi, Halep va juca cu învingătoarea partidei disputate de Harriet Dart şi Misaki Doi. Halep ete a doua româncă ce reuşeşte calificarea în turul doi la Australian Open, după Sorana Cîrstea.

128.000 de dolari australieni şi 70 de puncte WTA are asigurate Simona Halep pentru accederea în turul doi la Australian Open 2020.