Simona Halep a fost la un pas de un nou eşec usturător la DUbai. După înfrângerea din primu tur de la dublu feminin, românca a avut un meci horor cu tunisianca Ons Jabeur.

Simona Halep, principală favorită la turneul din Dubai, nu a jucat nimic în primul set pe care l-a pierdut categoric cu 6-1.

După acest şoc, Halep şi-a revenit şi s-a impus cu 6-2 în setul doi. S-a ajuns la setul decisiv unde totul a fost pe muchie de cuţit.

A condus cu cu 4-2 şi 5-4, când a fost la două puncte de meci. Jabeur a egalat la 5-5, a făcut apoi break şi servea pentru meci.

Însă Halep s-a remontat rapid, a reuşit re-break şi a împins soarta meciului în tie-break unde -a impus cu 9-7, după ce a anulat o minge de meci la scorul de 7-6.

În sferturi, Halep dă peste bielorusa Aryna Sabalenka, cea care a bătut-o măr anul acesta la Adelaide.