Simona Halep a avut parte de un meci infernal în primul tur la Roland Garros. Românca a dat peste o nemțoaică extrem de puternică care i-a scos peri albi.

Simona Halep s-a calificat în turul doi la Roland Garros, după un meci foarte complicat, terminat în trei seturi, după o oră și 50 de minute de joc.

Nemțoaica Nastasja Schunk în vârstă de 18 ani, locul 167 WTA a făcut o partidă fantastică, în primul set a condus cu 3-0, iar în setul doi cu 4-0 și 5-0.

După ce a câștigat setul unu cu 6-4, jocul lui Halep s-a prăbușit în setul doi, fiind învinsă cu 1-6.

Românca nu s-a lăsat și a defilat în setul trei unde s-a impus cu 6-1.

Joi, în turul doi, Halep o va întâlni pe Qinwen Zheng, în vârstă de 19 ani, locul 74 WTA.

Sorana Cîrstea e prima româncă calificată în turul doi la Roland Garros, după ce s-a impus duminică cu 6-3, 6-3 în fața jucătoarei Tatjana Maria.

Irina Begu e și ea calificată în turul doi după ce s-a impus în fața lui Jasmine Paolini, scor 4-6, 6-1, 7-6(10-5)

Gabriela Ruse a fost învinsă în primul tur de Elise Mertens, scor 6-3, 6-1. Ana Bogdan a pierdut dramatic cu Victoria Azarenka, scor 7-6 (9-7), 6-7(7-1), 2-6.

Irina Bara a pierdut în primul tur, în două seturi, scor 6-3, 6-1 cu Yulia Putintseva.

Mihaela Buzărnescu a fost învinsă în prima rundă de Madison Brengle, scor 6-1, 6-2.