Simona Halep, victorie dramatică în Franţa. A învins-o pe Garcia după un meci maraton

Simona Halep a reuşit o victorie colosală, duminică, după un meci maraton cu Caroline Garcia, în semifinala Fed Cup. România este la un punct distanţă de calificarea istorică în finală.

După ce a pierdut la mare luptă primul set în tie-break cu 5-7, după 70 de minute de joc, Halep a câştigat setul doi cu 6-63 iar în decisiv s-a impus cu 6-4.

Partida maraton dintre Halep şi Garcia a durat două ore şi 56 de minute de joc.

Graţie acestei victorii extrem de muncite, Halep aduce România la doar un punct distanţă de calificarea în finala Fed Cup unde va juca cu Australia.

Irina Begu poate aduce punctul calificării în finală, dacă o învinge pe franţuzoaica porgramată să joace a doua partidă de simplu din semifinală.

Sâmbătă, Halep a învins-o pe Mladenovic iar Mihaela Buzărnescu a fost învinsă de Caroline Garcia, scor 6-3, 6-3.

Categorii: SPORT