Simona Halep a bifat în această dimineaţă, ce ade-a doua victorie consecutivă din anul 2021. Românca s-a calificat în sferturile de finală de la Gippsland Trophy de la Melbourne.

Simona Halep, principală favorită a turneului australian, s-a impus în faţa nemțoaicei Laura Siegemund, locul 51 WTA.

După un prim set dominat clar şi câtşigat cu 6-2, Halep a avut ceva probleme cu nemţoaica în setul doi, reuşind să meargă cap la cap până la scorul de 4-4 când a reuşit să facă break cu a patra minge. A urmat la serviciu şi s-a impus cu 6-4.

Românca s-a impus în două seturi, scor 6-2, 6-4, după o oră şi 28 de minute de joc.

În sferturile de finală, halep va juca cu Ekaterina Alexandrova, care a trecut de Iga Swiatek, scor 6-4, 6-2.

100 de puncte WTA şi 8770 dolari americani şi-a asigurat Simona Halep prin accederea în sferturi de finală la Gippsland Trophy 2021.

Halep e a doua româncă ce accede azi, în sferturi la turneul australian. Irina Begu a reuşit să o învingă pe Johanna Konta, scor 4-6, 7-6(10-8), 7-6 (7-4) şi va juca în turul doi cu Naomi Osaka.