Simona Halep a bifat duminică, prima victorie la Roland Garros, turneu unde românca este principală favorită la cştigarea celebrei competiţii franceze.

Simona Halep, după un început ezitant de meci, a reuşit o revenire incredibilă de la scorul de 2-4 în primul set. După ce s-a impus cu 6-4 în primul set după 46 de minute de joc, Halep a defilat în setul doi unde s-a impus cu 6-0.

Românca şi-a adjudecat victoria în două seturi, scor 6-4, 6-0 după o oră şi 22 de minute d ejoc, după ce Halep a cîştigat zece game-uri consecutive.

Practic, în srtul doi, Halep a fost invincibilă în partida cu iberica Sara Sorribes Tormo, disputată pe Arena Philippe Chatrier, cu acoperişul tras din cauza ploii.

În turul doi, Simona Halep va juca cu învingătoarea partidei disputate de Irina-Camelia Begu şi Jil Teichmann.

Simona Halep este cotată drept mare favorită la cucerirea turneului de tenis de la Roland Garros. Dacă va cîştiga din nou turneul de la Roland Garros, Simona Halep redevine numărul unu mondial.