Simona Halep, numărul unu mondial şi principală favorită la Turneul Campioanelor, a fost umilită miercuri, în primul tur al partidei disputate cu Caroline Wozniacki. daneza a defilat în primul set. A măturat pe jos cu românca şi s-a impus cu un sec 6-0.

Simona Halep nu a existat pe teren în primul set al partidei cu daneza. Caroline Wozniacki a defilat şi a câştigat setul cu 6-0, profitând la maxim de greşelile neforţate ale româncei care au venit pe bandă rulantă.

Românca a pierdut primul set cu 6-0 după doar 24 de minute de joc. Daneza nu a jucat spectaculos, doar a fost constantă şi a lovit eficient. În timp ce românca a greşit şi la serviciu şi pe retur.

Primul game ştigat de Halep a fost abia în setul doi la scorul de 1-0 pentru daneză. Şi când speram că jocul lui Halep se leagă, la 2-1 pentru Wozniacki, românca şi-a pierdut din nou serviciul semn că înfrângerea e aproape.

Cine câştigă partida se califică în semifinalele Turneului Campioanelor de la Singapore.