Simona Halep, o nouă victorie de senzaţie în Australia. S-a calificat în sferturi la Melbourne

Simona Halep, favorită numărul doi a turneului WTA 250 de la Melbourne, s-a impus în această dimineaţă, în optimi de finală în faţa Gabrielei Ruse.

La o zi după ce au făcut pereche la dublu, Halep şi Ruse s-au duelat în optimi la simplu feminin în cadrul turneului Melbourne Summer Set 1.

Simona Halep şi-a adjudecat autoritar victoria în faţa lui Ruse, scor 6-2, 6-1 după doar o oră şi un minut de joc.

În sferturi de finală, Halep va juca cu elveţianca Viktorija Golubic, aflată pe locul 43 mondial.

Românca şi-a asigurat un cec în valoare de 5800 dolari pentru calificarea în sferturi de finală la Melbourne Summer Set 1.