Simona Halep, la un pas de o mare catastrofă la Linz. Iată ce a păţit românca

Simona Halep, fost lider mondial, a fost la un pas de un mare eşec la turneul de tenis WTA de la Linz. Românca a câştigat dramatic setul doi după ce l-a pierdut primul. Italianca Jasmine Paolini i-a făcut viaţa grea româncei.

Simona Halep, desemnată cap de serie numărul doi la turneul WTA de la Linz, a pierdut primul set cu 4-6, după ce a fost condusă cu 3-0, 3-1 şi 4-1 şi 5-2.

Românca a fost condusă cu 3-1 şi în setul doi, dar a reuşit să rgaleze la 3-3 şi apoi a reuşit un nou break la 5-5, câştigând în cele din urmă, cu mari dificultăţi, scorul doi cu 7-5.

În setul decisiv, Halep a jucat aproape perfect, în timp ce jocul italiencei s-a prăbuşit, astfel că românca s-a impus cu 6-0.

Halep şia asigurat calificarea în semifinale după un meci extrem de greu cu italianca, adjudecat în trei seturi după două ore şi 10 minute de joc.

În semifinael, Simona Halep s-ar putea întâlni în semifinale cu Jaqueline Cristian, în cazul în care românca o învinge în sferturi pe Veronika Kudermetova