Simona Halep a fost învinsă categoric, luni seară la Indian Wells, în două seturi, scor 6-3, 6-2, de Kristina Mladenovic, după doar o oră ș 25 de minute de joc.

În primul set, filmul s-a rupt la scorul de 3-2 când Halep și-a pierdut în mod inexplicabil serviciul. Românca nu a mai fost în stare să câștige nimic până la finalul setului.

În setul doi, Halep a servit prima, și-a făcut serviciul după care a ratat o minge de break care o putea desprinde la 2-0.

La scorul de 1-1, franțuzoaica a făcut break, iar la 2-1, Halep a ratat trei mingi de re-break. Ca mai apoi, la scorul de 3-2, românca din nou să rateze două noi mingi de re-break.

Halep a ratat încă o două mingi de re-break la scorul de 5-2 când Mladenovic servea pentru meci. Abia cu cea de-a treia minge de re-break, românca a reușit să câștige game-ul.

Ce n-a reușit pe propriul serviciu, franțuzoaica a izbutit pe serviciul româncei. Mladenovic a făcut re-break și s-a impus cu 6-3 și în setul doi.

În cele din urmă, franțuzoaica s-a impus cu 6-2 în setul decisiv și o elimină pe româncă din competiție.