Simona Halep, înfrângere dramatică la Australian Open, în faţa legendarei Serena Williams

Simona Halep a fost eliminată luni, în optimi de finală, de Serena Williams. Americanca s-a impus în trei seturi în faţa numărului unu mondial.

Simona Halep a jucat bine, dar nu suficient pentru a o putea învinge pe americanca Serena Williams, aflată într-o formă de zile mari.

Simona Halep a pierdut rapid primul set cu 1-6 în faţa Serenei Wiliams, după care a reuşit să îşi adjudece setul doi cu 6-4 şi să împingă soarta partidei în setul decisiv.

În setul trei, Halep a ratat trei mingi de break la scorul de 3-2, iar mai apoi, la 3-3, Serena Wiliams a făcut break la prima minge.

Eliminarea prematură a lui Halep de la Australian Open o poate costa şi poziţia de lider mondial. Patru jucătoare o pot depăţşi în clasament, dacă vor accede în semifinale: Petra Kvitova, Naomi Osaka,Elina Svitolina şi Karolina Pliskova.

Categorii: SPORT