Simona Halep, eliminare dramatică de la Turneul Campioanelor 2019

Simona Halep a fost eliminată vineri, de la Turneul Campioanelor, de cehoaica Karolina Pliskova, după un meci dramatic, terminat în trei seturi.

Simona Halep a început foarte slab partida cu cehoaica care şi-a adjudecat primul set la zero. În setul doi, Halep a schimbat tactica şi s-a impus cu 6-2.

După care, Halep a început în forţă şi setul doi, reuşind să conducă cu 2-0. Însă cehoaica a revenit spectaculos şi a condus cu 5-2. Halep a făcut re-break, şi s-a apropiat la un singur game.

La 5-4 pentru cehoaică, Halep a servit pentru egalarea la 5-5. A condus cu 30-0, dar din păcate a pierdut partida şi a ratat calficarea în semifinalele Turneului Campioanelor 2019.

Astfel că în semifinale, din grupa lui Halep, merg Pliskova şi Svitolina.

Iar din cea de-a doua grupă se califică: Barty şi Belinda Bencic.

Singura victorie obţinută de Halep la Turneul Campioanelor a fost în primul meci, contra canadiencei Bianca Andreescu.

Categorii: SPORT