Simona Halep e în semifinale la Madrid. Românca este la un pas de locul unu mondial

Simona Halep este de neoprit la turneul de la Madrid. Românca a eliminat-o în sferturi pe australianca Ashleigh Barty şi s-a calificat în semifinalele competiţiei.

Simona Halep a reuşit un meci solid în partida cu australianca. Halep s-a impus în sferturi, în două seturi, scor 7-5, 7-5 şi este la un pas de a redeveni lider mondial.

În semifinale, Simona Halep ar putea juca cu actualul lider mondial, Naomi Osaka care azi joacă în sferturi cu Belinda Bencic.

Victoria de azi, confirmă forma fantastică în care se află Halep şi faptul că românca are prima şansă de câştige turneul de la Madrid.

Calificarea în semifinale îi asigură româncei un cec în valoare de 312,215 de euro şi 390 de puncte WTA.

Categorii: SPORT