Simona Halep, calificare superbă în sferturi de finală la turneul din Toronto

Simona Halep, favorită numărul 15 la turneul WTA 1000 din Toronto, s-a calificat joi seară în sferturi de finală.

Simona Halep a câștigat primul set al partidei disputate cu Jil Teichmann, cu scorul de 6-2, după doar 30 de minute de joc.

Setul doi a fost mult mai disputat. Halep a ratat patru mingi de break, prima în debutul setului, a doua la scorul de 1-1 iar alte două la scorul de 5-5. Halep a fructificat abia a cincea minge de break, venită la scorul de 5-5. A urmat la serviciu și după ce i-a anulat adversarei o minge de re-break, s-a impus în cele din urmă cu 7-5 în setul doi.

Românca și-a asigurat calificarea în sferturi după un meci care a durat o oră și 30 de minute de joc.

În sferturi de finală, Simona Halep va juca cu americanca Cori Gauff.

190 de puncte WTA și un cec în valoare 61.300 de dolari și-a asigurat românca prin calificarea în sferturi de finală la Toronto.