Simona Halep a defilat luni, la Roland Garros în partida cu Elise Mertens. Numărul unu mondial a jucat fantastic de bine şi s-a calificat fără niciun fel de probleme în sferturile de finală ale turneului de la Paris.

Pentru al doilea an consecutiv, Simona Halep este calificată în sferturile de finală ale Roland Garros.

Simona Halep a jucat extrem de bine în primul set pe care l-a şi câştigat cu 6-2, după doar 35 de minute de joc cu Elise Mertens.

Setul doi a fost la discreţia lui Halep, românca reuşind să se impună cu un sec 6-1, lăsând-o mută de uimire pe belgiancă. Singurul game câştigat de Mertens în setul secund a fost prin re-break la scorul de 5-0 pentru Halep.

În sferturi de finală la Roland Garros, Simona Halep se va duela cu învingătoarea partidei jucate de Angelique Kerber cu Caroline Garcia.

Calificarea în sferturi de finală îi asigură liderului mondial, Simona Halep, un cec în valoare de 380,000 de euro şi 430 puncte WTA.