Simona Halep, calificare superbă în finala turneului de tenis de la Madrid

Simona Halep a învins-o vineri, în semifinale la Madrid, pe elveţianca Belinda Bencic şi e la un meci distanţă de a redeveni lider mondial în tenisul feminin.

Simona Halep a reuşit o partidă fabuloasă în semifinale. Românca a câştigat rapid primul set cu 6-1, apoi a cedat setul secund în tie-break cu 6-7(2-7), dar şi-a luat revanşa în setul trei unde s-a impus cu 6-0.

Simona Halep şi-a asigurat victoria în trei seturi, după o oră şi 57 de minute de joc.

În finală va juca pentru trofeu cu învingătoarea celei de-a doua semifinale disputată de Sloane Stephens şi Kiki Bertens.

Pentru calificarea în finala de la Madrid, Halep şi-a asigurat un cec în valoare de 608,700 euro şi 650 de puncte WTA.

Dacă va câştiga finala, Halep primeşte 1,202,520 euro şi 1000 de puncte WTA care o readuc pe locul unu mondial.

Simona Halep a mai cucerit de două ori turneul de la Madrid, în anul 2016 şi 2017.

Categorii: SPORT