Simona Halep, calificare spectaculoasă în semifinale la Miami Open

Simona Halep s-a calificat miercuri seară, în semifinalele turneului WTA de la Miami, după o revenire fabuloasă în setul doi de la scorul 5-1 pentru chinezoaica Qiang Wang.

Simona Halep a câştigat primul set cu 6-4, după care jocul româncei s-a schimbat complet iar chinezoaica a profitat de greşelile favoritei numărul doi şi s-a desprins rapid la 5-1, scor la care a avut trei mingi de set.

Însă, în mod miraculos, de la acest scor, Simona Halep a avut o revenire incredibilă, reuşind să câştige 6 game-uri consecutive şi să fructifice prima minge de meci, încheind setul cu 7-5.

Graţie acestei victorii, Simona Halep redevine numărul doi mondial în clasamentul intermediar WTA şi este la doar un meci distanţă de a redeveni numărul unu mondial.

Simona Halep se va lupta cu cehoaica Karolina Pliskova, pentru calificarea în finala de la Miami.

Accederea în semifinale îi asigură lui Halep un cec în valoare de 354,000 dolari şi 390 de puncte WTA.

Categorii: SPORT