Simona Halep s-a calificat vineri, îns ferturile de finală ale turneului de tenis de la Roma, competiţie dotată cu premii totale de 1,692,169 euro.

Simona Halep, principală favorită la turneul din Capitala Italiei, s-a împus în optimi de finală, în două seturi, în faţa ucraineancei Dayana Yastremska, locul 29 WTA.

Românca nu a început prea grozav partida de la Roma, fiind condusă cu 3-0, dar Halep a reuşit să revină în set şi să egaleze lşa 3-3, şi în cele din urmă să se impună cu 7-5.

În setul doi, la scorul de 4-2, Halep a ratat două mingi de un nou break care o aducea în postura de a servi pentru set şi meci. În cele din urmă, Halep s-a impus cu 6-4 în setul doi.

În sferturi de finală la Roma, Simona Halep va juca cu învingătoarea din partida disputată de Elena Rybakina şi Yulia Putintseva.