Simona Halep, a cincea favorită a turneului de tenis pe iarbă de la Wimbledon s-a impus luni, în trei seturi, în optimi de finală, în fața americancei Madison Keys.

Simona Halep a pierdut primul set în tie-break deși a servit de două ori pentru set, la 5-4 și 6-5, ratând patru mingi de set.

Deși a început catastrofal setul doi, întrucât și-a pierdut serviciul și a fost condusă cu 2-0, românca a revenit spectaculos și a s-a impus cu 6-4 pe serviciul americancei.

În setul trei, profitând de accidentarea americancei, Halep a apăsat pedala de accelerație și s-a impus cu 6-3.

Și după o oră și 56 de minute de joc, Simona Halep a reușit să se impună în trei seturi, scor 6-7(5-7), 6-4, 6-3.

Calificarea în sferturi de finală la Wimbledon îi asigură lui Halep un cec în valoare de 250,000 de lire și 430 de puncte WTA.

În sferturi de finală, românca va juca cu nemțoaica Angelique Kerber.