Simona Halep, bătută măr în sferturi la Roland Garros, de o puştoaică de 17 ani

Simona Halep a încasat joi, cea mai umilitoare înfrângere din întreaga sa carieră. O jucătoare no name, în vârstă de 17 ani, aflată pe locul 51 mondial, a umilit-o pe campioana de la Roland Garros.

Simona Halep a jucat catastrofal de prost în partida cu tânăra jucătoare din SUA. Românca nu s-a trezit la viaţă nici după ce a pierdut cu 2-6 în primul set, după doar 28 de minute de joc.

Anisimova a continuat să joace la fel de bine şi în setul doi unde rapid a făcut break şi a preluat conducerea cu 3-0 şi 4-1. La scorul de 4-2 pentru americancă, Halep a reuşit să facă în premieră re-break şi mai apoi, cu ceva emoţii, a reuşit să-şi facă serviciul şi să egaleze scorul la 4-4.  Însă, din păcate, după ce a ratat o minge de break la 4-4, Halep şi-a pierdut serviciul şi a fost eliminată de Amanda Anisimova.

Astfel că Simona Halep nu îşi poate apăra trofeul la Roland Garros şi pierde 1570 de puncte şi se va probuşi în clasamentul mondial, având mari şanse să iasă din top 10 mondial.

Este începutul declinului pentru Simona Halep şi se pare că românca nu are antitodul pentru a reveni la forma din 2018.