Victorie incredibilă reuşită joi seară de Simona Halep în sferturi la Dubai. Românca a renăscut după ce a pierdut primul set al partidei cu Aryna Sabalenka.

Simona Halep este din nou în semifinale la Dubai, unde e principală favorită, după un meci colosal reuşit cu bielorusa.

Românca a peirdut setul unu cu 6-3, dar a revenit spectaculos în setul doi şi trei, unde s-a impus cu un identic 6-2, 6-2.

Halep îşi ia astfel revanşa după înfrângerea suferită în urmă cu o lună la Adelaide.

Halep a fost susţinută frenetic din tribune de un număr foarte mare de spectatori români prezenţi în Dubai.

În semifinale, Simona Halep va juca cu amricanca Jennifer Brady, venită din calificări care azi a învins-o pe Muguruza.

În primul tur la Australian Open 2020, Halep a eliminat-o pe Brady, în două seturi, 7-6, 6-1.

198,830 de dolari şi 185 puncte WTA şi-a asigurat Simona Halep prin calificarea în semifinale la Dubai.