Simona Halep, numărul doi mondial, s-a calificat luni, în turul doi la Australian Open, după ce a învins-o în runda inaugurală pe australianca Lizette Cabrera.

A doua favorită a turneului de Mare Şlem de la Melbourne a câştigat lejer primul meci.

Simona Halep a câştigat fără probleme primul set al partidei cu australianca Lizette Cabrera, cu scorul de 6-2, după doar 27 de minute de joc.

Românca a început setul doi tot cu break, dar apoi, a avut ceva de furcă pe propriul serviciu întrucât australianca a prins curaj şi a reuşit să obţină două mingi de re-break. Halep a reuşit să-şi facă serviciul abia după 7 minute de joc.

În ciuda faptului că australianca a reuşit puncte spectaculoase, toate bunctele au venit în contul româncei care s-a impus cu 6-1 în setul doi. Victoria a venit în două seturi, scor 6-2, 6-1 după doar o oră de joc.

În turul doi, Simona Halep va juca cu australianca Ajla Tomljanovic.

Din păcate, două românce au părăsit azi, competiţia de simplu de la Australian Open, încă din runda inaugurală.

Irina Begu a fost eliminată în primul tur de Nina Stojanovic, scor 6-3, 6-4, iar Mihaela Buzărnescu a pierdut în faţa Biancăi Andreescu, scor 2-6, 6-4, 3-6.