România, victorie istorică la Campionatul European de Fotbal U21. A spulberat Croaţia

Echipa naţională de tineret a României a reuşit o victorie colosală la EURO 2019. Tricolorii s-au impus în faţa Croaţiei cu scorul de 4-1.

România a dat lovitura la EURO 2019. Tricolorii mici au reuşit o partidă fantastică cu croaţii, pe care i-au îngenuncheat cu 4-1.

George Puşcaş a marcat primul gol al României, în minutul 9, după ce fundaşul Benkovic a atins mingea cu mâna, iar jocul a fost întrerupt după consultarea VAR. Centralul Bobby Maden a consultat VAR-ul, după care a indicat penalty. Puşcaş a transformat lovitura de la 11 metri şi a deschis scorul.

Ianis Hagi a marcat al doilea gol pentru România, după o nouă acţiune de excepţie a lui Puşcaş.

Croaţii au marcat primul gol în minutul 18, după ce Nikola Vlasic a recuperat după o pasă greşită la mijlocul terenului, a sprintat spre careul nostru, după care a şutat la colţul lung de la 20 de metri. Mingea s-a oprit în plasa laterală, după ce Ionuţ Radu n-a reuşit să respingă.

În minutul 66, Tudor Băluţă a dus scorul la 3-1 iar în minutul 90+3, Adrian Petre a fost servit ideal de Cristi Manea în şase metri, de unde a pus talpa pentru 4-1. Iniţial s-a acordat ofsaid, dar după două minute de consultarea VAR, reuşita a fost validată.

Program EURO 2019:
GRUPA A: Italia, Spania, Polonia, Belgia
GRUPA B: Germania, Danemarca, Serbia, Austria
GRUPA C: Anglia, Franţa, România, Croaţia

Programul grupei C:
18 iunie 2019: România – Croaţia (San Marino, 19:30*), Anglia – Franţa (Cesena, 22:00)
21 iunie 2019: Anglia – România (Cesena, 19:30), Franţa – Croaţia (San Marino, 22:00)
24 iunie 2019: Franţa – România (Cesena, 22:00), Croaţia – Anglia (San Marino, 22:00)

Categorii: SPORT