România, umilită maxim de Japonia în ultimul meci de la Mondiale

România încheie în genunchi participarea la Campionatul Mondial de Handbal Feminin din Japonia. Tricolorele au fost umilite incredibil de ţara gazdă. Niponele au defilat în meciul cu româncele, reuşind să se impună cu o diferenţă istorică de 17 goluri.

România a încheiat prost Campionatul Mondial şi îl încheie catastrofal. După o înfrângere usturătoare cu Spania, în primul meci de la Mondiale, România încheie turneul final cu o înfrângere ruşinoasă în faţa unei echipe modeste, Japonia.

Tricolorele nu au mai fost capabile să joace nimic. Au fost praf şi pulbere pe teren. Fără Cristina Neagu în echipă, handbalistele şi-au pierdut busola şi în prima repriză abia au marcat 8 goluri şi au încasat 18.

Degringolada a continuat şi maia ccentuat în repriza a doua. După 60 de minute chinuite de joc, tricolorele au fost bătute măr de japoneze cu 37-20. Este cea mai ruşinoasă înfrângere din istorie pentru România.

Tricolorele nu au reuşit nicio victorie în Grupa Principală şi încheie Campionatul Mondial pe locul 12.