Echipa națională de handbal feminin a României a fost bătută măr sâmbătă, de Angola în primul meci de la Olimpiada din Brazilia. După umilința cu africancele, tricolorele vor da piept cu țara gazdă.

Echipa antrenată de Tomas Ryde a pierdut în mod scandalos partida cu Angola din Grupa A, scor 23-19.

Tricolorele au avut o evoluție mai mult decât penibilă, s-au întrecut în ratări și au pierdut partida în fața celei mai modeste adversare din grupă.

Româncele au marcat primul gol abia după 10 minute de joc când erau conduse cu 3-0. Egalarea au obținut-o în minutul 14-, scor 4-4, dar au intrat la pauză conduse cu două goluri, scor 11-9.

Repriza a doua a fost și mai catastrofală: Tricolorele au încheiat în genunchi o partidă în care africancele le-au predat lecția de handbal: 23-19.

Luni, România dă piept cu puternica echipă a Braziliei, fostă campioană mondială care sâmbătă a învins Norvegia, scor 31-28, iar Spania a întrecut Muntenegru cu 25-19.

Luni, Spania joacă cu Norvegia și Angola cu Muntenegru. Primele patru clasate în grupa A se califică în sferturile de finală.