Echipa naţională de fotbal a României s-a calificat marţi seară, la Campionatul European de fotbal pentru tineret din anul 2021, după ce a terminat la egalitate cu Danemarca, 1-1.

Tricolorii antrenaţi de Adrian Mutu, au obţinut egalul care i-a calificat pentru a doua oară consecutiv la EURO U21

Selecţionata Under-21 a României s-a calificat la Campionatul European de fotbal pentru tineret din 2021, după ce a terminat la egalitate cu Danemarca, 1-1 (0-0), marţi seara, pe Stadionul ”Ilie Oană” din Ploieşti, în ultimul meci din Grupa a 8-a a preliminariilor.

Calificarea a fost obţinută cu mari emoţii, pe Stadionul Ilie Oană din Ploieşti, după ce danezii au deschis scorul în minutul 50, prin Nikolai Laursen din penalty.

Valentin Costache a marcat golul egalizator în minutul 72, în urma căreia România merge la turneul final ca a patra cea mai bună formaţie de pe locurile doi din grupe.

Naționala de tineret va juca în 2021, la EURO, competiţie găzduită de Ungaria și Slovenia.