Debut cu stângul pentru România în campania de calificare la Campionatul Mondial de Fotbal din Rusia din anul 2018. Tricolorii au fost foarte aproape de a obține victoria în partida cu Muntenegru, dar în ultimele secunde ale prelungirilor Nicolae Stanciu a ratat un penalty.

România a reușit să deschidă scorul în minutul 85, prin noul-intrat Adrian Popa, care a fructificat mingea trimisă înapoi de Stanciu.

Doar două minute s-au bucurat tricolorii, pentru că Muntenegru a egalat în minutul 87, prin Jovetic, cu capul, în urma unei lovituri libere executate de Kojasevic.

România a avut o șansă mare de a cuceri cele trei puncte, după ce Keșeru a fost lovit în careu de Vukcevic în prelungirile partidei, dar Stanciu a șutat peste poartă și partida s-a încheiat 1-1.

Urmează partidele cu Armenia(8 octombrie) și Kazahstan (11 octombrie).