România, înfrângere dramatică în meciul de dublu din Fed Cup. Halep a greşit fix când nu a trebuit!!!

Simona Halep a fost înger şi demon pentru România. Numărul doi mondial a greşit fix când nu a trebuit, la 4-4 şi-a pierdut serviciul după ce a făcut dublă greşeală. Franţa merge în finala Fed Cup, România rămâne cu regretul că nu a reuşit performanţa istorică de a juca finala mondială.

Simona Halep şi Monica Niculescu au câştigat primul set cu 7-5, l-au cedat apoi cu 3-6 pe al doilea iar în decisiv au pierdut cu 4-6.

Româncele s-au jucat cu şansele în setul trei ratând trei mingi de brea, în timp ce franţuzoaicele au avut noroc la prima minge de break la scorul de 4-4, când Halep a făcut dublă greşeală.

A urmat la serviciu Caroline Garcia care şi-a făcut serviciul şi a calificat Franţa în finala Fed Cup pe care o va disputa cu Australia.

Categorii: SPORT