România încheie în geneunchi preliminariile Euro 2020. Spania ne-a dat 5 goluri

Echipa națională de fotbal a României a încheiat în mod catastrofal preliminariile EURO 2020. Tricolorii au fost umiliţi de Naţionala Spaniei, în ultimul meci din Grupa F, 5-0 şi calificarea la turneul final agaţă de un fir de aţă. Ultima şansă de calificare o reprezintă barajul din Liga Naţiunilor.

În doar 39 de minute de joc, tricolorii au încasat patru goluri şi totul s-a năruit.

Fabian Ruiz a marcat primul gol în minutul 8, apoi Gerard Moreno a marcat de două ori consecutiv în minutele 33 şi 43, iar în minutul doi al prelungirilor, a contribuit la autogolul lui Adrian Rus.

În prelungirile partidei, Oyarzabal a făcut 5-0 pentru Spania pe Wanda Metropolitano din Madrid.

Vineri, la Nyon, naționala României își va afla adversara de la barajul pentru EURO. Tricolorii joacă astfel ultima şansă de calificare la Euro, fie cu Islanda fie cu Scoția. Meciul va avea loc în deplasare.

La finalul meciului catastrofal de slab făcut de tricolori, Cosmin Contra şi-a anunţat demisia din funcţia de selecţioner al României.

Categorii: SPORT