România a ratat calificarea în finala pe echipe la Europenele de Gimnastică din Germania

Echipa națională de gimnastică feminin a României a ratat la mustață calificarea în finala Campionatului European de Gimnastică Artistică de la Munchen, Germania.

Ana Maria Bărbosu, Ioana Stănciulescu, Silviana Sfiringu, Antonia Duță, Andreea Preda s-au clasat pe locul nouă din 27 de țări participante, cu un total de 152.063 puncte.

Tricolorele au ratat finala europeană pe echipe pentru doar 0,801 sutimi de punct.

În finală se vor duela pentru medalii opt țări: Italia, Marea Britanie, Franța, Germania, Belgia, Olanda, Ungaria și Spania.

În finala de individual compus, Ana Maria Bărbosu s-a clasat pe locul șapte cu un total de 53.032 puncte.

Andreea Preda a încheiat concursul de individual compus pe locul 22 cu un total de 49.899 puncte.

Antonia Duță s-a clasat pe locul 45 cu un total de 47.299 puncte, iar Silviana Sfiringu a încheiat competiția pe locul 51 cu un total de 46.598 puncte.

În schimb, Ana Maria Bărbosu s-a calificat cu prima notă, 13.533 în finala de la bârnă. Iar în finala de la sol, românca s-a calificat cu a șaptea notă, 13,266 puncte.

Aurul a fost cucerit de italianca D’AMATO Asia – 54.732 puncte, argintul a fost câștigat de britanica KINSELLA Alice – 54.132 puncte iar bronyul i-a revenit italiencei cu un punctaj de 53.965.