România a bifat prima sa victorie la Jocurile Olimpice de la Rio în partida cu Muntenegru și păstrează șanse pentru calificarea în sferturile de finală ale competiției de handbal feminin.

Tricolorele s-au trezit după două dușuri reci suferite în partidele cu Angola și Brazilia. Miercuri, România a reușit să bifeze prima sa victorie la Olimpiada de la Rio, în fața naționalei din Muntenegru.

În prima repriză, tricolorele s-au impus cu 11-9, și au intrat la pauză cu avantaj de două goluri. În debutul reprizei a doua, tricolorele au ratat o lovitură de la 7 metri.

Însă, repriza secundă a fost la discreția tricolorelor, și asta în ciuda greșelilor și a ratărilor copilărești.

România a încheiat partida cu 25 la 21 grație golului marcat în ultima secundă de joc de Ardean Elisei.

Pe 12 august România joacă cu Spania, iar o victorie cu ibericele i-ar aduce biletele pentru sferturile de finală la Olimpiada de la Rio.