România a învins Belarus în preliminariile Euro 2024

România a bifat marți seară, pe Arena Națională din Capitală, a doua victorie consecutivă în campania de calificare la Campionatul European de fotbal din anul 2024 ce va fi găzduit de Germania.

Elevii lui Edi Iordănescu au marcat golurile victoriei, în doar două minute, în prima repriză, după care au tremurat serios pe final de meci după ce bielorușii au marcat un gol.

Stanciu a deschis golul în minutul 17 iar două minute mai târziu, Burcă a marcat pentru 2-0. Au fost singuruele reușite ale tricolorilor, în timp ce cu 4 minute înainte de final, Belarus a marcat prin Morozov.

Pe 26 martie, România a învins Andorra în primul meci al preliminariilor Euro 2024. Astfel că după două meciuri, România are maxim de puncte, 6 și se luptă cu Elveția pentru primele două locuri în Grupa I preliminară.