Patricia Ţig, victorie dramatică în Thailanda. Românca a făcut scandal din cauza arbitrajului

Patricia Ţig s-a calificat marţi, în optimile de finală ale turneului Thailanda Open, după o partidă dramatică câştigată în faţa chinezoaicei Yafan Wang, locul 56 mondial şi favorită numărul şase la turneul din Thailanda.

Patricia Ţig, locul 105 mondial, a câştigat primul set cu 6-1, apoi l-a cedat pe al doilea cu 1-6, iar în setul decisiv s-a impus în tie-break, cu 7-6(7-5), însă după un moment tensionat şi controversat din cauza unei decizii greşite de arbitraj.

Ţig a condus cu 3-0 şi 4-1 în tie-break, apoi a fost egalată de chinezoaică la 4-4, scor la care mingea româncei a fost dată afară de arbitrul de linie. Ţig a contestat decizia şi reluarea vidfeo i-a dat dreptate, mingea a prins tuşa. Arbitra a decis rejucarea punctului, lucru care a nemulţumit-o pe româncă care i-a reproşat arbitrei că nu e vina ei şi că adversara sa a lovit mingea.

A venit supervisiorul şi degeaba, după câteva minute de discuţii tenisonate, arbitrul nu şi-a schimbat decizia şi Ţig a servit din nou şi de astă dată şi-a câştigat punctul. Chinezoaica a egalat la 5-5 după care a făcut dublă greşeală. Patricia a urmat la serviciu şi a închis tie-break-ul cu 7-5, după două ore şi 13 minute de joc.

În optimi, românca va juca cu chinezoaica Xiaodi You, locul 210 mondial. Pentru accederea în optimi, Ţig şi-a asigurat un cec în valoare de 3600 dolari şi 30 de puncte WTA.

Graţie acestei victorii, Patricia Ţig revine în Top 100 mondial, urcând până pe locul 96 WTA.

Vrei sa fii la curent cu noile stiri? Da-ne un like!