Patricia Ţig, calificare fabuloasă în sferturi la turneul din Thailanda. Şi-a spulberat adversara

Patricia Ţig s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Hua Hin din Thailanda, competiţie dotată cu premii totale de 275.000 de dolari.

Patricia Ţig s-a impus rapid în două seturi, scor 6-1, 6-1, după o victorie facilă obţinută în faţa chinezoaicei Xiaodi You, după o oră şi 14 minute.

Ţig şi-a asigurat un cec de 6.275 dolari şi 60 de puncte WTA, iar în sferturi va juca împotriva unei alte reprezentante a Chinei, Saisai Zheng, locul 36 WTA şi a patra favorită a turneului din Thailanda.

Aflată în prezent pe loocul 105 mondial. Ţig urcă 15 locuri în clasamentul live al WTA, până pe poziţia 90.

Vrei sa fii la curent cu noile stiri? Da-ne un like!